Ali ste vedeli, da se na površini Zemlje pod optimalnimi pogoji lahko pridobi približno 1 kW energije na kvadratni meter. Med temeljnimi načini izkoriščanja sonca pa so tudi solarne celice, katerih učinkovitost je zelo velika in je odvisna od številnih dejavnikov.
Naloga solarnih celic je, da pretvarjajo sončno energijo v električno in so najmanjši element solarnega panela. Za višjo napetost so solarne celice v panelu med seboj povezane zaporedno, če pa želimo večjo moč, pa je potrebna vzporedna vezava. Več solarnih panelov sestavlja sončno elektrarno, s katero lahko postanemo popolnoma energetsko neodvisni.
Delovanje solarnih celic
S solarnimi celicami lahko v celoti proizvedemo električno energijo za potrebe gospodinjstva. Vse to je zahvaljujoč njihovemu delovanju. V prvi fazi solarne celice absorbirajo sončno energijo v obliki fotonov. V drugi fazi poteka difuzija elektronov, ki vodi v ustvarjanje napetosti med zgornjim in spodnjim delom solarnih celic.
Za prenos premičnih nabojev morajo imeti solarne celice dobre kontakte. To pomeni, da morajo imeti takšni kontakti čim manjšo upornost, zaradi česar izgubimo čim manj energije. Premični naboji na koncu potujejo enosmerno do zunanjega porabnika, ki te naboje prejme v obliki električne energije.
Kako najbolje postaviti solarne celice na vaši strehi
Verjetno ste že vsi slišali, da na učinkovitost solarnih celic vpliva tudi kot sončnih žarkov, ki padajo nanje. Zato tudi obstajajo posebni sledilni mehanizmi, ki solarne celice nagibajo proti sončnim žarkom in povečajo njihovo učinkovitost čez cel dan. Vendar pa se večina uporabnikov ne odloča zanj.
Namesto tega je pri namestitvi solarnih celic pametno upoštevati nekatere tehnične zahteve. Da bodo solarne celice čim bolj učinkovite, naj bo streha obrnjena proti jugu, jugovzhodu ali jugozahodu, naklon strehe naj bo med 20 in 40 stopinj, celotna površina strehe pa naj bi brez prekinitev obsegala vsaj 30 do 35 m2.